Julka minSobota 7 lipca 2007 roku była dniem o "magicznej dacie" z trzema siódemkami. Wtedy właśnie w Słowiańskim Grodzie, czyli Ośrodku Archeologicznym Choina-Horodyszcze w Wólce Bieleckiej koło Milejowa, spotkali się wczesnośredniowieczni wojowie słowiańscy i XIII-wieczna drużyna rycerzy "Drakonia" z okolic Rusi i Mazowsza. Celem spotkania miała być symboliczna "krucjata" czyli chrystianizacja pogańskich Słowian przez rycerzy chrześcijańskich - oczywiście z tolerancją dla różnicy epok... Organizatorami Krucjaty byli nasi Członkowie - Państwo Wolińscy. Zadbali oni o najmniejszy szczegół, dlatego każdy zwiedzający czuł się tam jak przeniesiony w czasie. Uczestnicy ubrani byli w stroje z epoki, posługiwali się też narzędziami i naczyniami z tego okresu (X-XI oraz XIII wiek), wyposażeni byli w broń wojów, a nawet, czy może przede wszystkim, zachowywali się jak prawdziwi, wczesnośredniowieczni Słowianie. Atrakcją Krucjaty była uczta sporządzona według prastarych przepisów, przygotowana z certyfikowanych produktów ekologicznych. Użyczyli ich nasi Członkowie z firm: Symbio (soki owocowe i warzywne) oraz Misa-W (mięsa i wędliny), a także ze sklepów ekologicznych: Eko Galeria i Magiczny Ogród (kasze, mąki i nasiona roślin strączkowych).

Podczas imprezy Pan Jarosław Woliński nakręcił film, który nasze Stowarzyszenie będzie mogło wykorzystywać do celów promocyjnych.

Krucjatę poprzedził cykl "Spotkań z Żywą Historią", realizowanych przez załogę Słowiańskiego Grodu w Wólce Bieleckiej. Atrakcje czekające na zwiedzających, w szczególności tych najmłodszych, to:
- prezentacja wczesnośredniowiecznych sprzętów codziennego użytku, strojów, mebli, elementów broni i uzbrojenia, strzelanie z łuku,
- prezentacja ówczesnego życia grodowego (tkactwo, plecionkarstwo, wyrób broni i narzędzi), mielenie mąki na kamiennych żarnach, przygotowywanie i degustacja potraw średniowiecznych.

Zdjęcia z przygotowań do Krucjaty można obejrzeć w naszej Galerii.

zdjęcia: Krucjata w Słowiańskim Grodzie