Poniedziałek 5. czerwca, Dzień Bez Prasowania – program

Poniżej zamieszczamy program obchodów Światowego Dnia Środowiska i Dnia Bez Prasowania ogłoszony przez Politechnikę Lubelską. Dzień Bez Prasowania jest inicjatywą naszego Stowarzyszenia oraz Koła Naukowego Pollub.my Marketing z Wydziału Zarządzania Politechniki Lubelskiej. Mamy patronat Pani Dziekan ds Studentów  na tym wydziale, a także silne wsparcie Biura Promocji, Biura Rektora i całej Uczelni. Dziękujemy!!!

Poniedziałek 5 czerwca to wyjątkowa data dla naszej planety! Dlaczego? Tego dnia będziemy obchodzić Światowy Dzień Środowiska! Będzie to okazja do przypomnienia światu, jak ważna jest ochrona naszego środowiska naturalnego!

Program wydarzenia – Politechnika Lubelska na zielono (5 czerwca 2023 r.):

  • 12:00 – eko pokaz

Katedra Technologii i Przetwórstwa Tworzyw Polimerowych i Koło Naukowe Inżynierii Polimerów CARBON zaprezentują dwie technologie recyklingu zużytych produktów wykonanych z tworzyw polimerowych wraz z ich ponownym wykorzystaniem.

  • 12:30 – nieuprasowany marsz na Tereny Zielone – NIE PRASUJ swoich ubrań

Stowarzyszenie „EkoLubelszczyzna”, Koło Naukowe Pollub.my Marketing oraz społeczność pracowników i studentów z Wydziału Zarządzania Politechniki Lubelskiej po raz drugi zaprasza do świętowania Dnia Bez Prasowania! Zarzuć zielone nieuprasowane ubrania!

Czy wiesz, że…

Przeciętne polskie gospodarstwo domowe poświęca prasowaniu co najmniej 1 godzinę tygodniowo. W ciągu roku, który liczy 52 tygodnie, prasowanie zajmuje co najmniej 52 godziny, czyli 2 doby i 4 godziny.

Najczęściej spotykana moc żelazek stosowanych przez gospodarstwa domowe w Polsce to 2,5 kW, Zakładając, że żelazko pracuje tylko jedną godzinę tygodniowo na pełnej mocy, otrzymujemy zużycie energii o wartości 130 kWh w ciągu roku (52 h * 2,5 kW). Przy przeciętnej cenie energii 1 zł za 1 kWh koszt prasowania ponoszony przez jedno gospodarstwo domowe w ciągu roku to średnio 130 zł.

Liczba gospodarstw domowych w Polsce wynosi około 12,5 milionów. Do prasowania zużywamy energię o łącznej wartości aż 1,625 TWh (1,625 miliona milionów watogodzin)! Łącznie średni koszt zużycia energii na prasowanie, poniesiony przez polskie gospodarstwa domowe w ciągu roku, to 1,625 mld zł, zaś dziennie – 4,452 mln zł. 

  • 13:00 – piknik na Terenach Zielonych

Leżaki, kocyki, ekologiczne truskawki i strefa relaksu. Kreatywne eko warsztaty i dyskusje na temat ekologicznych rozwiązań i działań wspierających nasze środowisko!

Zapraszamy wszystkich już 5 czerwca o godzinie 12:00!

To top