Przepraszamy, nasza strona internetowa jest w trakcie przebudowy. Treści w zakładkach nie dają się edytować, przez co są nieaktualne. Zapraszamy na nasz fanpage na Facebooku.

W środę 28. czerwca, odbyło się walne, sprawozdawczo-wyborcze zebranie Stowarzyszenia 'EkoLubelszczyzna". Zarząd uzyskał pozytywną opinię Komisji Rewizyjnej oraz uczestników zebrania zarówno w ocenie posumowania ostatniego roku, jaki całej czteroletniej kadencji. W wyniku wyborów Zarządu oraz Komisji Rewizyjnej na nową kadencję, w skład Zarządu weszło pięć Pań, które objęły następujące funkcje: Panie Danuta Smoleń i Małgorzata Ciosmak – wiceprezes, Pani Justyna Siwiela-Tomaszczyk – skarbnik, Pani Monika Sak-Skowron – sekretarz i Barbara Szymoniuk – prezes. Do Komisji Rewizyjnej zostali wybrani sami Panowie: Pan Artur Tymiński – przewodniczący, Pan Witold Nydza – sekretarz, Pan Sławomir Chmiel – członek Komisji. Nowy Zarząd przedstawił plan działania na drugą połowę roku 2023 oraz ogólną strategię rozwoju organizacji. Najbliższe planowane wydarzenie, w którym będziemy brać udział, to Lubelski Festiwal Nauki w dniach 22 i 23 września. O szczegółach będziemy Państwa informować na początku września. 

Poniżej zamieszczamy program obchodów Światowego Dnia Środowiska i Dnia Bez Prasowania ogłoszony przez Politechnikę Lubelską. Dzień Bez Prasowania jest inicjatywą naszego Stowarzyszenia oraz Koła Naukowego Pollub.my Marketing z Wydziału Zarządzania Politechniki Lubelskiej. Mamy patronat Pani Dziekan ds Studentów  na tym wydziale, a także silne wsparcie Biura Promocji, Biura Rektora i całej Uczelni. Dziękujemy!!!

Poniedziałek 5 czerwca to wyjątkowa data dla naszej planety! Dlaczego? Tego dnia będziemy obchodzić Światowy Dzień Środowiska! Będzie to okazja do przypomnienia światu, jak ważna jest ochrona naszego środowiska naturalnego!

Program wydarzenia – Politechnika Lubelska na zielono (5 czerwca 2023 r.):

·        12:00 – eko pokaz

Katedra Technologii i Przetwórstwa Tworzyw Polimerowych i Koło Naukowe Inżynierii Polimerów CARBON zaprezentują dwie technologie recyklingu zużytych produktów wykonanych z tworzyw polimerowych wraz z ich ponownym wykorzystaniem.

·        12:30 – nieuprasowany marsz na Tereny Zielone – NIE PRASUJ swoich ubrań

Stowarzyszenie „EkoLubelszczyzna”, Koło Naukowe Pollub.my Marketing oraz społeczność pracowników i studentów z Wydziału Zarządzania Politechniki Lubelskiej po raz drugi zaprasza do świętowania Dnia Bez Prasowania! Zarzuć zielone nieuprasowane ubrania!

Czy wiesz, że…

Przeciętne polskie gospodarstwo domowe poświęca prasowaniu co najmniej 1 godzinę tygodniowo. W ciągu roku, który liczy 52 tygodnie, prasowanie zajmuje co najmniej 52 godziny, czyli 2 doby i 4 godziny.

Najczęściej spotykana moc żelazek stosowanych przez gospodarstwa domowe w Polsce to 2,5 kW, Zakładając, że żelazko pracuje tylko jedną godzinę tygodniowo na pełnej mocy, otrzymujemy zużycie energii o wartości 130 kWh w ciągu roku (52 h * 2,5 kW). Przy przeciętnej cenie energii 1 zł za 1 kWh koszt prasowania ponoszony przez jedno gospodarstwo domowe w ciągu roku to średnio 130 zł.

Liczba gospodarstw domowych w Polsce wynosi około 12,5 milionów. Do prasowania zużywamy energię o łącznej wartości aż 1,625 TWh (1,625 miliona milionów watogodzin)! Łącznie średni koszt zużycia energii na prasowanie, poniesiony przez polskie gospodarstwa domowe w ciągu roku, to 1,625 mld zł, zaś dziennie - 4,452 mln zł. 

·        13:00 – piknik na Terenach Zielonych

Leżaki, kocyki, ekologiczne truskawki i strefa relaksu. Kreatywne eko warsztaty i dyskusje na temat ekologicznych rozwiązań i działań wspierających nasze środowisko!

Zapraszamy wszystkich już 5 czerwca o godzinie 12:00!

 

Zapraszamy do obejrzenia relacji na naszym facebookowym profilu, a także na stronie Politechniki Lubelskiej, pod adresem: https://pollub.pl/rekrutacja/aktualnosci/przyszli-na-politechnike-lubelska-w-nieuprasowanym-ubraniu--aby-uczcic-swiatowy-dzien-srodowiska-737.html Impreza była bardzo udana, pogoda dopisała. Nasze Stowarzyszenie częstowało zgromadzonych pysznymi truskawkami z gospodarstwa ekologicznego U Pana Sowa. 

W poniedziałek 5. czerwca, czyli w Światowym Dniu Środowiska, świętujemy Dzień Bez Prasowania. W roku 2019 "EkoLubelszczyzna" zaproponowała i świętowała ten Dzień razem z Politechniką Lubelską, przy wsparciu merytorycznym UNEP/GRID Warszawa oraz medialnym WWF-u. W czasie pandemii prasowanie pełniło funkcje odkażające, trudno było zorganizować jakieś wydarzenie w plenerze, więc nie podejmowaliśmy tematu. Teraz czas do niego wrócić, bo Dzień Bez Prasowania ma coraz więcej entuzjastek i entuzjastów. Zachęcamy do powstrzymania się od prasowania w tym dniu, a jeśli ktoś chce okazać zarówno solidarność z naszym hasłem, jak i wspólnie świętować Światowy Dzień Środowiska – niech ubierze się w nieuprasowane rzeczy w zielonym kolorze. Społeczność Politechniki szykuje różne eventy z okazji Dnia. Są one jeszcze we wczesnej fazie organizacji, będziemy o nich informować później. Serdecznie zachęcamy Państwa do świętowania Dnia Bez Prasowania oraz rozpropagowanie go wśród swoich znajomych!