Dlaczego ekologiczna żywność ma wyższą cenę?

 

W gospodarce rynkowej produkty wysokiej jakości mają wyższą cenę. Jest to fakt zrozumiały dla konsumentów i szeroko akceptowany. Żywność ekologiczna musi spełniać surowe wymogi określone przez ustawodawstwo polskie i europejskie i jej jakość jest gwarantowana procesami certyfikacji i kontroli. Dzięki pracochłonnym metodom produkcji oraz naturalnym (lecz kosztownym) zabiegom pielęgnacyjnym jest nie tylko zdrowsza, ale również lepiej smakuje.

 

W związku z powyższymi faktami ceny skupu ekologicznych produktów rolnych w przypadku kontraktacji są wyższe (co najmniej o 30%) w porównaniu do cen produktów konwencjonalnych.
Ceny żywności ekologicznej są uzależnione od miejsca ich zakupu. Najtaniej można kupić ekoprodukty wprost u rolników. Najwyższe ceny stosują sklepy specjalistyczne lub hipermarkety z wydzielonymi stoiskami w dużych aglomeracjach miejskich.

 

Rozważając zakup produktów ekologicznych należy mieć na względzie fakt, że ekożywność stanowi najtańszy i najskuteczniejszy sposób profilaktyki zdrowotnej. Dzięki niej można obniżyć koszty wizyt u lekarzy i zakupu leków, zyskując dodatkowo na dobrym samopoczuciu, kondycji fizycznej i wyglądzie.