Gdzie można kupić ekologiczną żywność? Jak ją rozpoznać na sklepowych półkach?

 

Ekologiczną żywność można zakupić w następujących miejscach:

  • W sklepach specjalistycznych. Takich sklepów na terenie Polski jest kilkaset, a ich adresy można znaleźć w Internecie. Sprzedawcy chętnie udzielają szczegółowych informacji na temat oferowanych produktów, doradzają klientom najbardziej odpowiedni dla nich asortyment. Niektóre sklepy prowadzą sprzedaż internetową i na specjalne zamówienia.
  • W sklepach detalicznych na wydzielonych stoiskach, półkach lub wśród produktów konwencjonalnych. Zaletą tego typu sprzedaży jest większa dostępność ekożywności dla klientów, jednak muszą oni zwracać szczególną uwagę na oznakowanie produktów.
  • W super- i hipermarketach na specjalnie wydzielonych półkach, regałach lub działach. W wielu krajach wysokorozwiniętych funkcjonują wyspecjalizowane, ekologiczne supermarkety z bardzo szerokim asortymentem produktów - od żywności po kosmetyki, odzież, środki czystości i medykamenty.
  • Na kiermaszach, targowiskach i giełdach. W tym przypadku możliwe jest dokonanie zakupu od pośrednika lub producenta żywności. Warto poprosić o przedstawienie aktualnego certyfikatu, aby mieć pewność zakupu produktu odpowiedniej jakości.

Poza wymienionymi punktami sprzedaży, na rynku funkcjonują bezpośrednie kanały dystrybucji:

  • Sprzedaż bezpośrednio z gospodarstwa. Produkty zakupione wprost z gospodarstwa są najświeższe i najtańsze. Ponadto klient może przyjrzeć się warunkom upraw i hodowli. Niektóre stowarzyszenia rolników ekologicznych (np. Ekoland) organizują okresowo kiermasze ekożywności w poszczególnych gospodarstwach, zapraszając na nie swoich klientów. Kiermasze tego typu wzbogacane są dodatkowymi atrakcjami, jak na przykład przejażdżki konne, pokazy ginących zawodów, występy zespołów folklorystycznych itp.
  • Sprzedaż na zamówienie. Jest ona realizowana przez rolników dowożących żywność do klienta lub przez internetowe sklepy z ekożywnością.

 

Niestety, w polskich sieciach sprzedaży pojawiają się produkty konwencjonalne oznakowane w sposób zwodniczy jako "zdrowe", "naturalne" lub "ekologiczne". Produkty te jednak nie spełniają wymogów jakościowych rolnictwa ekologicznego.

Prawdziwie ekologiczne produkty muszą posiadać specjalne certyfikaty poświadczające ich pochodzenie i naturalne wartości. Mogą nosić także międzynarodowe oznaczenia:"BIO" lub "Organic".

Sprzedawcy produktów ekologicznych sprzedawanych luzem (sklepy detaliczne, rolnicy) powinni legitymować się aktualnym certyfikatem zgodności.

Polskie produkty pakowane powinny być specjalnie oznakowane:

  • obowiązkowo nazwą lub numerem upoważnienia jednostki certyfikującej oraz napisem "PL - rolnictwo ekologiczne - system kontroli WE",
  • mogą nosić logo produktów ekologicznych wytworzonych w Unii Europejskiej.

(tu eko logo UE w wersji polskiej)

Produkty sprowadzane z zagranicy mogą być wprowadzane do obrotu jako produkty rolnictwa ekologicznego, jeżeli zostały wyprodukowane lub przetworzone zgodnie z polskimi wymogami, określonymi w ustawie. Na etykiecie powinna być podana nazwa importera. Na produktach pochodzących z krajów Unii Europejskiej musi być umieszczony napis: "objęte systemem kontroli Unii Europejskiej". Poza tym może (ale nie musi) być umieszczone unijne logo rolnictwa ekologicznego w wersji kraju eksportującego, z inskrypcją "ORGANIC FARMING - EC CONTROL SYSTEM".

 

Aby zobaczyć mapę na stronie Google KLIKNIJ TUTAJ